Ana Sayfa / Yaşam / AIDS aşısı nihayetinde tuttu

AIDS aşısı nihayetinde tuttu

Fox News’da da yer alan habere göre yeni AIDS aşısı, İspanya Ulusal Biyoteknoloji Merkezi’nden Mariano Esteban, Barselona Klinik Hastanesi’nden Felipe Garcia ve Madrid’deki Gregorio Maranon Hastanesi’nden Juan Carlos Lopez Bernaldo de Quiros tarafından tertip eden bir medya toplantısında açıklandı.

Araştırmacılar, fare ve maymunlar üzerinde büyük muvaffakiyet elde ettikten sonra, aşının bir sene önce insanlar üzerinde denenmeye başladığını ve şu an 370 gönüllü arasından seçilen 30 kişi üzerinde tecrübenin ilk safhasında olduklarını belirtti.

Çalışmanın rasgele ve çift kör (denek, kullandığı ilacın gerçek olup olmadığını bilmez) yapıldığını belirten araştırmacılar, gönüllülerin gerçek ilaç mı yoksa plasebo mu aldıklarını ve kendilerine ne zaman ilaç verildiğini bilmediklerini ifade etti.

Doktorlar, altı gönüllüye plasebo, 24 tanesine ise ilaç verdi. Gerçek ilaç alan ikinci grup, ilk gruba mukayese et daha az ikincil tesir (baş ağrısı, iğne yapılan bölgede ağrı veya genel rahatsızlık) belirtti. Doktorlar böylece, aşının kullanılmasının güvenli olduğunu ve klinik gelişim sürecinin devam ettiğini belirtti.

Dahası, gerçek aşı yapılan hastaların yüzde 95’inin bağışıklık sisteminin güçlendiği tespit edildi. Geçmişte aynı hastalara uygulanan aşıların muvaffakiyet oranı ise yalnızca yüzde 25’ti. Ayrıca, yeni AIDS aşısı geçmişteki aşılara mukayese et yalnızca hücre veya antikor değil, her ikisinin üretiminde de artış sağladı.

Dr. Lopez, aşı olan hastaların yüzde 85’inin bağışıklık sistemlerindeki güçlenmenin en az bir sene devam ettiğini ve bu sürenin AIDS’le mücadele de yeterli bir zaman olduğunu” belirtti.Araştırmacılar şimdi yeni bir klinik deneyim süreci başlatacak ve yeni HIV aşısının yalnızca onu güçsüzleştirmekle kalmayıp hastalığı ortadan kaldırıp kaldırmadığını test edecek. Hürriyet

Bir önceki yazımız olan 'Keman Terapi'li kemoterapi başlıklı makalemizde haber, haberler ve keman hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Caretta Caretta’ya Tarık Akan ismini verdiler!

Hayatını 66 yaşında kaybeden ünlü sanatçı Tarık Akan için sempatik bir girişim yaşandı.  Muğla’nın Ortaca …

.