Ana Sayfa / Yaşam / Anne sütünü artırmanın yolları

Anne sütünü artırmanın yolları

EDİP TEKİN

İlk 4-6 ayda anne sütü bebek için koşul olan bütün besinleri karşılıyor. Bu süre içinde anne sütüyle birlikte başka bir gıda verilmesinin gereksiz olduğu belirtiliyor. Emzirme anne ile bebek arasındaki ilişki kalitesinin en yüksek seviyede olmasını sağlıyor, aynı vakitte psiko-sosyal bağ oluşturuyor. Uzmanlar, anne sütü ile beslenen çocuklarda bulaşıcı hastalıkların daha seyrek görüldüğünü, emzirmenin annede meme ve yumurtalık kanseri gelişme ihtimalini azalttığını söylüyor.

 

Bebeklerin sıhhatli gelişmesi, büyümesi ve hastalıklardan en iyi şekilde savunması için anne sütü verilmesinin ehemmiyetini vurgulayan uzmanlar, anne sütünü artırmak için şu tavsiyelerde bulunuyor:

“Kendinizi psikolojik olarak emzirmeye hazırlamalı, ayrı olarak emzirme eğitimi ile birlikte meme başının süt vermeye hazır hale getirilmesi için ihtiyaç duyulan egzersizleri öğrenmelisiniz. Doğumdan önce netlikle bir çocuk hekimine gitmelisiniz. Sütünüzün gelmesini beklemeden ve netlikle şekerli su vermeden, bebeğinizi doğar doğmaz ilk yarım saat içinde netlikle emzirmelisiniz.

 

Doğduğu andan itibaren istedikçe emzirilmelidir. Yeni doğan bebekler ekseriyetle 8-10 öğün emmek isterler. Öğün sayısı daha sonra gittikçe azalır. Sık emzirme bol süt gelmesini sağladığı gibi, göğüslerin şişmesini ve acımasını da önler. Emzirmeden önce veya sonra ticari mama, inek sütü veyahut başka gıdaların verilmesi, bebeğin aldığı süt miktarını azaltır. Bu vaziyet da daha az süt gelmesine sebebiyet verir. Bu tür ek gıdalara, bebek 4-6 aylık olmadan başlamamak gerekir.”

Başka sıvılar vermek için biberon kullanılmaması gerektiğini ifade eden uzmanlar, “Bebeğin meme emmesini tümüyle kesebilir. Biberonun gerektirdiği emme şekli meme emilmesinden daha fark ve kolay olduğu için biberonu seçenek etmelerine sebep olabilir. Anne bebeğini emzirdiği dönemde kendi beslenmesine de özel bir ehemmiyet göstermelidir. Emziren anne, günde en az iki litre sıvı, en az iki bardak süt içmeli veya yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerini yemelidir.

 

Protein gereksinimini karşılamak için kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller, et, tavuk, balık gibi yiyeceklerden her öğünde yemelidir. Bol bol sebze ve meyve ihmal edilmemelidir. Ayrı olarak sütünün az geldiği düşüncesinde olan annelerin şekerli gıdalardan (pekmez, bal, reçel gibi) daha fazla tüketmesi tıbben ispatlanmış olmamakla birlikte faydalıdır. Emziren annenin ruhen desteklenmesi, huzurlu bir ortam sağlanması ve mutlu edilmesi de son derecede önemlidir. Her emzirmede, bir evvelki beslenmede en son verilmiş memeden başlanmalıdır. Bebeğin emme gücüne bağlı olmakla birlikte her emzirme takriben 20-30 dakika sürmelidir” dedi.

Bir önceki yazımız olan TV izlerken kanseri yenin başlıklı makalemizde haber, haberler ve izlerken hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Caretta Caretta’ya Tarık Akan ismini verdiler!

Hayatını 66 yaşında kaybeden ünlü sanatçı Tarık Akan için sempatik bir girişim yaşandı.  Muğla’nın Ortaca …

.