Ana Sayfa / Yaşam / Bitkisel uyku ilaçlarına dikkat

Bitkisel uyku ilaçlarına dikkat

EDİP TEKİN

Uykusuzluğun genelde stres, sıkıntı, çöküntü ve uyarıcı maddelerin aşırı kullanılmasından alana geldiğine dikkat çeken uzmanlar, ilaç kullanmak yerine aerobik egzersizler yapmayı tavsiye ediyor. Günün belirli bir bölümünün egzersizlere ayrılması gerektiğini söyleyen Psikiyatri Uzmanı Doktor Levent Gür, egzersiz yapmanın genelde geceleri rahat bir şekilde uyumaya yardımcı olacağını söyledi.

 

Gür, “Yatmadan önce sıcak bir banyo yapmak, kaslarınızı gevşeterek uyumanıza yardımcı olur. Şayet adale ağrılarınız ve adale spazmlarınız varsa ve bu yüzden uyuyamıyorsanız, şerbetçiotu bitkisinin çaylarını içebilirsiniz. Bira yapımında kullanılan bu bitki, binlerce senedir yatıştırıcı ve rahatlatıcı olarak kullanılmaktadır. Yine ıhlamur çayı rahatlatıcı tesiri ile rahat uyumanıza yardımcı olur. Yatmadan evvelki 6 saat süresince çay ve kahve içmeyin. Her sabah normalde kalktığınız saatten 1 saat önce kalkmaya çalışın.

 

Sinir-kas gevşemesini sağlayan kalsiyum ve magnezyum alın. Yatmadan hemen önce her ikisinden de bin miligram alabilirsiniz. Glukonat ve sitrat formları mide-barsak sisteminde daha kolay bir şekilde emilmektedirler. Yatmadan 30 dakika önce nişastalı bir şeyler yiyin, sözgelimi fırında pişirilmiş sade bir patates veya bir dilim ekmek gibi. Bunlar beyinden yatıştırıcı maddelerin salınmasına sebep olabilir.

 

Uyumak için yattığınızda solunum egzersizleri yapın. Kediotu bitkisinin çaylarını deneyebilirsiniz. Bu bitkiden elde edilen valepotriatların yatıştırıcı tesiri vardır. Ancak bitkisel ilaçları aşırı alırsanız bunlar da yan tesir yapabilir” dedi.

Bir önceki yazımız olan Menopoz döneminde su için başlıklı makalemizde döneminde, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Caretta Caretta’ya Tarık Akan ismini verdiler!

Hayatını 66 yaşında kaybeden ünlü sanatçı Tarık Akan için sempatik bir girişim yaşandı.  Muğla’nın Ortaca …

.