Ana Sayfa / Yaşam / Dış sağlığına dikkat!

Dış sağlığına dikkat!

ALİ TANDOĞAN

Aydın, ağız ve diş sağlığına koşul olan önemin verilmemesi halinde vücuttaki diğer uzuvlarında etkileneceğini ve bir hayli hastalığa neden olacağını vurgulayarak, “Ağız ve diş sıhhati genel sağlığın, hayatsal fonksiyonların ve hayat kalitesinin ehemmiyetli bir parçasıdır” dedi. Ağız ve diş sağlığında en ehemmiyetli iki hastalığın diş çürüğü ve dişeti iltihaplanması olduğunu, ağız ve diş sıhhatinin bozulması vaziyetinde ‘geçer’ diyerek olayın hafife alınmaması ve ihmal edilmemesi gerektiğinin önemine işaret eden Aydın, bu vaziyette netlikle diş hekimine başvurulması gerektiğini vurguladı.

 

Aydın, “Dişlerin; çiğneme fonksiyonu, konuşma ve estetik olarak görevleri vardır. Ağız sindirim sisteminin başlangıcıdır. Bütün besinler ağız yoluyla alınır. Alınan besinler ağızda bulunan dişler yardımıyla sindirime hazırlanır. Dişler konuşurken dediş-dudak, dil-diş seslerinin çıkarılmasında etkilidir. Düzgün bir konuşma ancak sağlam ve sıhhatli dişlerle sağlanabilir. Ağız ve dişlerin sıhhatli olması insanlara hoş bir görünüm vererek konuşurken ve gülerken rahat hareket etmesine yardımcı olur. Kısaca ağız ve diş sıhhati kişinin sosyal iletişimini ve dolayısıyla bütün hayatını etkileyen faktörlerden biridir” diye konuştu.

Diş ve dişeti hastalıklarının ülkemizde ve dünyada en ehemmiyetli sıhhat problemleri arasında olduğunu kaydeden Aydın, “Diş ve dişeti hastalıklarının bir hayli hastalığın etyolojisinde ehemmiyetli bir rol oynadıklarını biliyoruz. Ağız ve diş sağlığımıza koşul olan ehemmiyeti göstererek hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlığımızı korumalıyız” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan Depresyonu kabul etmiyoruz başlıklı makalemizde çevre, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Caretta Caretta’ya Tarık Akan ismini verdiler!

Hayatını 66 yaşında kaybeden ünlü sanatçı Tarık Akan için sempatik bir girişim yaşandı.  Muğla’nın Ortaca …

.