Ana Sayfa / Yaşam / Diyarbakır’da ‘Sosyal Psikiyatri Kongresi’ düzenlendi

Diyarbakır’da ‘Sosyal Psikiyatri Kongresi’ düzenlendi

AYDIN YORAT

DÜ Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen kongreye, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aytekin Sır, Türkiye Sosyal Psikiyatri Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yıldız, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fuat Gürkan, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Erdoğan, çeşitli üniversitelerden bilim adamları ve çok sayıda öğrenci katıldı. “Toplumsal gelişim ve değişim” temasının işlendiği kongrenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Sosyal Psikiyatri Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yıldız, Türkiye Sosyal Psikiyatri Derneği’nin 1994 seneninde kurulduğunu ve kurulduğu günden bu yana her sene milli kongre düzenlediğini, bunu gelenekselleştirdiğini söyledi.

 

Ulusal Sosyal Psikiyatri Kongresi’nin her sene fark bir şehirde ve üniversitede gerçekleştirildiğini ve bu sene DÜ’nün bu alandaki çabasının kayda değer olduğuna dikkat çeken Yıldız, çok az destekle çok ciddi bir konuda toplumsal gelişim ve değişim konusunu tema olarak belirlediklerini ifade etti.

 

Sosyal psikiyatrinin toplumsal psikiyatri olduğunu, başka bir söylemle psikiyatrinin klinikten çıkıp topluma yansıyan alanlarını ele alan ve toplumu bu alanda bilinçlendiren bir bilim dalı olduğunu belirten Yıldız, toplum psikyatristi açısından olaylara bakıldığında hastalıkların önlenmesi, insanların hastalıkların gelişiminden korunması, hastalandıktan sonra iyi rehabilitasyon edilmeleri, tedaviye karşın geçmeyen belirtileriyle toplum içinde yaşamak zorunda kalan hastalara daha sosyal, işlevsel, hayat nitelikleri daha yüksek bir hayat sunabilmek için çalışmaların yapılması gerektiğini ifade etti.

 

Dernek olarak bu anlayışın, zihniyetin hem meslektaşları arasında yaygınlaştırılması hem de bu alana alaka duyan insanlar açısından bilinçlendirmenin yapılması için ellerinden geleni yaptıklarını kaydeden Yıldız, kongrenin randımanlı geçmesi dileğinde bulundu.

Bu kongre ile bir yandan Diyarbakır ile üniversite ve psikiyatri camiasını buluşmak isterken, diğer taraftan da batıdan psikiyatri camiasının gelip Diyarbakır’ı, Güneydoğu’yu görmelerini istediğini belirten Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı ve Kongre Eş Başkanı Prof. Dr. Aytekin Sır ise, konu başlığını da bu istikamette belirlediklerini söyledi.

İlgi çekici konu başlıklarıyla fark oturumlarla devam edecek olan kongrede bildiri sunumlarına yer verilecek.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar neden öfkelenir? başlıklı makalemizde çocuklar, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Caretta Caretta’ya Tarık Akan ismini verdiler!

Hayatını 66 yaşında kaybeden ünlü sanatçı Tarık Akan için sempatik bir girişim yaşandı.  Muğla’nın Ortaca …

.