Ana Sayfa / Yaşam / Gözde çıkan uçuğa dikkat

Gözde çıkan uçuğa dikkat

Göz içi ve kapağında kırmızı taban üzerinde öbekler halinde, saydam, küçük, inci tanesi (vezikül) şeklinde oluşan ve gözde ağrıya kapı aralayan göz uçuğu erken müdahele edilmediği takdirde kornea nakline kadar giden ciddi göz hasarları ile sonuçlanabiliyor.

Derinin rastgele bir yerinde su kabarcıkları ve yaralara kapı aralayan bir virüs olan ve ekseriyetle ağız ve burun çevreninde veya cinsel bölgede oluşan Herpes Simpleks Virüs (HSV), bilinen isimiyle göz uçuğu, ciltte oluşabildiği gibi göz ve göz kapaklarında da gelişebiliyor. Dünyagöz Ankara Hastanesi’nden Op. Dr. Volkan Matben’e göre göz içi ve kapaklarda oluşan uçuklar ciddiye alınmadığı takdirde kornea nakline kadar giden ciddi göz problemleriyle karşı karşıya getirebilir.

Uçuğa kapı aralayan Herpes virüsünün stres, yorgunluk, üzüntü, travma, soğuk, güneş ışığı, ateşli hastalıklar, adet dönemi, vücuttaki diğer enfeksiyonlar gibi vaziyetlerde harekete geçtiğini ifade eden Op. Dr. Matben, “Her iki gözde ansızın uçuk çıkmasının bağışıklık sistemi ile alakalı bir zayıflığa, hastalığa işaret eder. Herpes simpleks virüsünün 2 tipi vardır. Göz ve dudaktaki Tip 1’dir. Göz uçuğunda, sıklıkla tek göz etkilenir, yalnızca hastaların yüzde 3’ünde iki göz de tutulur” dedi.

Tedavide hastalığın tipine ve seyrine göre antiviral damla-pomad, kortizonlu damlalar, antiviral haplar kullanıldığını söyleyen Op. Dr. Matben şöyle konuştu:

“Korneadaki göz uçuğu hiç iz bırakmadan geçebileceği gibi, korneayı derinlemesine etkileyerek görmeyi kalıcı şekilde azaltabilir; kornea delinebilir veya nedbe dokusu gelişir. Bu vaziyetlerde rehabilitasyon kornea nakli olmalıdır. Göz uçuğu için yapılan kornea naklinde muvaffakiyet oranı yüzde 50-80 civarındadır. Lakin yeni nakil edilen korneayı virüs tekrar enfekte edebilir.”

Bir önceki yazımız olan Diyarbakır'da 'Sosyal Psikiyatri Kongresi' düzenlendi başlıklı makalemizde diyarbakırda, düzenlendi ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Caretta Caretta’ya Tarık Akan ismini verdiler!

Hayatını 66 yaşında kaybeden ünlü sanatçı Tarık Akan için sempatik bir girişim yaşandı.  Muğla’nın Ortaca …

.