Ana Sayfa / Yaşam / Huzursuz bacak sendromuna dikkat

Huzursuz bacak sendromuna dikkat

EMRAH VAROL

‘Huzursuz bacak sendromu’nu bacaklarda derinden gelen tanımlanması güç rahatsız edici hisler, hareket ettirme isteği ve hareketle deşarj olma olarak tanımlayan Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Mustafa Çam, rahatsızlığın daha çok geceleri ortaya çıktığını söyledi.

 

Dr. Çam, huzursuz bacak sendromunda uygulanan tedavinin başarılı olmasına karşın çoğu hastanın rehabilitasyon olmaya gelmediğini belirterek, “Huzursuz bacak sendromu her zaman evvela bacaklarda başlar, sonrasında kollara da yayılabilir. Bu rahatsız edici hisler neticesi bacak ve kollarını hareket ettirme isteği olur. Ayrı olarak yanma, karıncalanma, batma, çekilme, içten baskı, sıkışma, kan çekilmesi, kan toplanması, iğnelenme, şişme gibi belirtileri görülebilir” dedi.


SİGARA İÇENLER VE YÜKSEK RAKIMLI BÖLGELERDE YAŞAYANLARDA DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR

Türkiye’de yapılan çalışmalarda sigara içenlerde, kadınlarda ve yüksek rakımlı bölgelerde yaşayanlarda huzursuz bacak sendromunun daha çok görüldüğünü kaydeden Dr. Çam, “Her yaşta başlayabilir. Çoğu hastada yaşla birlikte hastalık da ağırlaşır. Bilhassa orta ve ağır düzey hastalıkta hayat ve uyku kalitesi bariz olarak bozulur. Anemi, demir eksikliği, böbrek yetmezliği, gebelik, dikkat eksikliği, hiperaktivite, sigara ve parkinson hastalığı olan kişilerde huzursuz bacak sendromu daha çok görülür” diye konuştu.

Dr. Mustafa Çam, tedavisi ekseriyetle başarılı şekilde yapılabilen bu hastaların tanılarının farkında olmamaları hasebiyle düşük uyku ve hayat kalitesiyle yaşamlarını sürdürmekte olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir önceki yazımız olan AIDS aşısı nihayetinde tuttu başlıklı makalemizde aids, aşısı ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Caretta Caretta’ya Tarık Akan ismini verdiler!

Hayatını 66 yaşında kaybeden ünlü sanatçı Tarık Akan için sempatik bir girişim yaşandı.  Muğla’nın Ortaca …

.