Ana Sayfa / Yaşam / Menopoz döneminde su için

Menopoz döneminde su için

EDİP TEKİN

Kuvvetli kemiklere sahip olmak için 35 yaşından sonra günde bin miligram kalsiyum alınması gerektiğini vurgulayan Bradley, bu ihtiyacın süt, balık, koyu yapraklı sebzelerin yanı sıra kalsiyum oranı yüksek sulardan da alınabileceğini belirtti. Kalsiyum yönünden zengin tabii mineralli su içmenin günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamada yardımcı olduğunu söyleyen Bradley, suyun kalorisinin olmadığına dikkat çekti.

 

Kalsiyum ihtiyacının arttığı dönemleri, ergenlik, hamilelik ve menopoz olarak sıralayan Bradley, bu dönemi yaşayan kişilerin kalsiyum oranı yüksek su içmeye daha çok özen göstermesini istedi. Kadınların en sancılı ancak en tabii döneminin menopoz olduğunu anlatan Bradley, “Kemik erimesinin en yoğun olarak hissedildiği menopoz döneminde bir yandan ateş basmaları, diğer taraftan uyku bozuklukları ortaya çıkabilir.

 

Östrojen eksikliğine bağlı idrar yapmakta zorlanma, yanma, kaşıntı, cinsel isteksizlik, disparaniya denilen cinsel ilişkilerde zorlanma ve ağrı görülmektedir. Östrojen eksikliğine bağlı olarak menopoza girmiş kadınlarda kalp krizi geçirme riskinin 5 kat daha fazla arttığı bilinmektedir. Bu vaziyet östrojen eksikliğine bağlı kolesterol, lipo proteinler, düşük ve yüksek dansiteli lipo proteinlerin dengesinin bozulmasına bağlanmaktadır” dedi.

Türkiye’de vasati menopoz yaşının 47 olduğunu anımsadan Bradley, menopoz neticesinde ortaya çıkan osteoporozun ise hastayı kırık riskine maruz bırakacak şekilde kemik kütlesinde azalma ve kemik mikro yapısında bozulmayla ortaya çıkan bir iskelet bozukluğu olduğunu ifade etti.

“KALSİYUM ORANI YÜKSEK SU TÜKETİN”

Bradley, kemik erimesinin önüne geçmek için düzenli beslenilmesi ve özellikle kalsiyum itibariyle zengin gıdaların seçenek edilmesi gerektiğini söyledi. Bradley, “Özellikle kalsiyum oranı yüksek su tüketin. Piyasada kalsiyum ve pH oranı yüksek tabii mineralli sulara ulaşmanız mümkün. Güneş ışığından yeterince faydalanın. Sigara içmekten kaçının. Alkol ve kahve tüketiminizi azaltın. Egzersiz yapın, aktif yaşamaya çalışın. Osteoporozun önlenebilir bir hastalık olduğunu unutmayın” diye konuştu.

Osteoporozun kadınlarda erkeklerden dört kat fazla görüldüğünü belirten Bradley, 20-25 yaşlarına kadar kemiklerin gıdalarla alınan kalsiyumu depoladığını söyledi. 30’lu yaşlarda kemiklerin en yüksek kütleye ulaştığını ifade eden Bradley, “40’lı yaşlardan sonra ise kemik kütlesi ağır ağır azalmaya başlar. Kadınlarda özellikle menopozdan sonra kemik kaybı artar. 65 yaş üzerinde osteoporoz kadınlarda ve erkeklerde eşit görülmektedir” dedi.

KİMLERDE GÖRÜLÜR

Bradley, kemik erimesi ile alakalı şu bilgileri verdi:

“Kadın olmak, menopozda olmak, 45 yaşın altında tabii veyahut cerrahi menopoz, 50 yaş üzerinde olmak, ailede osteoporozlu kişinin olması, kısa boylu-ince yapılı olmak, beyaz tenli, açık renk gözlü olmak, kadınlarda östrojen, erkeklerde testosteron isimli cinsiyet hormonlarının düşük olması, düşük kalsiyumlu beslenme, D vitamini azlığı, yetersiz hareket, uzun süre yatağa bağımlı kalmak, kemik yıkımını hızlandıran ilaçların kullanımı, sigara alışkanlığı, içkinin veyahut kafeinli kahvenin fazla tüketilmesi riziko faktörlerinin başında gelir” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan Tüberkülozu demir önlüyor başlıklı makalemizde demir, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Caretta Caretta’ya Tarık Akan ismini verdiler!

Hayatını 66 yaşında kaybeden ünlü sanatçı Tarık Akan için sempatik bir girişim yaşandı.  Muğla’nın Ortaca …

.