Ana Sayfa / Yaşam / Tüberkülozu demir önlüyor

Tüberkülozu demir önlüyor

EDİP TEKİN
 

Memeli hücrelerindeki düşük toksisite seviyesi sayesinde bu bileşenler, gelecekte terapötik ajanlar ve sıhhat müessesesi dezenfektanları olarak kullanılabilecek.

İspanya, Uruguay, Brezilya ve Arjantin’den bilim adamları, suni ortamda Mycobacterium tuberculosis büyümesini engelleyici faaliyet gösteren iki demir kompleksini sentezledi. Araştırmacılar, kinoksalinden elde edilen organik molekülleri birleştirmek için demir atomları kullandı ve bakteri öldürücü fonksiyona sahip veyahut bakterinin üremesini engelleyen bileşenler elde etti.

Araştırma ekibi tüberküloz için ilaç tedavisinde karşılaşılan en büyük meselelerden birinin mevcut ilaçlara dirençli bakteriler olduğunu ve bu yüzden ilaçlar için yeni ve tesirli bileşenler bulunmasının ehemmiyetli olduğunu belirtiyor. Tüberküloz tedavisi için, öncelikle, izoniyazit veyahut streptomisin gibi birinci basamak antibiyotikler kullanılıyor ve bunlar yan tesir gösterdiğinde veyahut daha yüksek direncin görüldüğü vakalarda, sikloserin veyahut siprofloksazin gibi ikinci basamak antibiyotikler kullanılıyor.

Bulunan yeni bileşenler ise tüberküloz bakterisini bu ikinci basamak ilaçlardan daha iyi engelliyor.

Demir bileşenlerin başka bir avantajı, fare hücrelerinde yapılan deneylerde ortaya çıkarıldığı gibi, memeli hücrelerde düşük toksisite göstermesi. Bu yüzden, ileride dezenfektan veyahut terapötik ajan olarak kullanılabilirler. Tüberküloz, dünya genelinde senede 1 milyondan fazla insanın ölümüne sebep oluyor. Bilhassa mycobacterium bu tüberkülozun baş amili olarak biliniyor.

Bağışıklık sistemine saldıran HIV ve diğer virüslerin bulaştığı insan sayısındaki ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç ve uyuşturucu madde kullanımındaki artış yüzünden tüberküloz vakalarının sayısı yükseliyor. Dünya Sıhhat Teşkilatı, gelecek 20 senede dünya genelinde 30 milyon insanın tüberküloza yakalanacağını tahmin ediyor.

Bir önceki yazımız olan Anne sütünü artırmanın yolları başlıklı makalemizde anne, artırmanın ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Caretta Caretta’ya Tarık Akan ismini verdiler!

Hayatını 66 yaşında kaybeden ünlü sanatçı Tarık Akan için sempatik bir girişim yaşandı.  Muğla’nın Ortaca …

.